Sullins Connector Solutions AMC15DRYH
AMC15DRYH picture photo
Mfg. Part Number
AMC15DRYH
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100 DIP SLD
Datasheet Download
AMC15DRYH.pdf
Availability of AMC15DRYH
QUANTITY
AMC15DRYH Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC15DRYH
Internal Part NumberEIS-AMC15DRYH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Series-
PackagingTube
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC15DRYH
Related LinksAMC1, AMC15DRYH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC15DRYH Details Description
Related parts for AMC15DRYH
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 320MA 450 MOHM datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V ESD 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 100POS SMD datasheet.pdf
IC CLK MULT INTERNAL LCO 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 5SOT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf