Sullins Connector Solutions AMC20DRMN-S328
AMC20DRMN-S328 picture photo
Mfg. Part Number
AMC20DRMN-S328
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100"
Datasheet Download
AMC20DRMN-S328.pdf
Availability of AMC20DRMN-S328
QUANTITY
AMC20DRMN-S328 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC20DRMN-S328
Internal Part NumberEIS-AMC20DRMN-S328
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBrown
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC20DRMN-S328
Related LinksAMC20DR, AMC20DRMN-S328 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC20DRMN-S328 Details Description
Related parts for AMC20DRMN-S328
IC 9-BIT GEN/CHKER 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM SOT953 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 20A 5X6 datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 5W L BEND datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FUSE 175A 500V AC TAG datasheet.pdf