Sullins Connector Solutions AMC20DRSH
AMC20DRSH picture photo
Mfg. Part Number
AMC20DRSH
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100"
Datasheet Download
AMC20DRSH.pdf
Availability of AMC20DRSH
QUANTITY
AMC20DRSH Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC20DRSH
Internal Part NumberEIS-AMC20DRSH
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC20DRSH
Related LinksAMC2, AMC20DRSH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC20DRSH Details Description
Related parts for AMC20DRSH
IDC CABLE - MPK60K/MC60M/MPK60K datasheet.pdf
IC FIRE LIGHTER CIRCUIT I-PAK datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS CBL MNT PINS datasheet.pdf
IC VID CLK GEN MULTI RATE 40LLP datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 16pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 16POS datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 87POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RES 250 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS SQ FLNG W/PIN datasheet.pdf