Sullins Connector Solutions AMC20DTEN-S328
AMC20DTEN-S328 picture photo
Mfg. Part Number
AMC20DTEN-S328
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100"
Datasheet Download
AMC20DTEN-S328.pdf
Availability of AMC20DTEN-S328
QUANTITY
AMC20DTEN-S328 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC20DTEN-S328
Internal Part NumberEIS-AMC20DTEN-S328
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBrown
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC20DTEN-S328
Related LinksAMC20DT, AMC20DTEN-S328 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC20DTEN-S328 Details Description
Related parts for AMC20DTEN-S328
IC FLASH 64MBIT 115NS 56TSOP datasheet.pdf
FILTER FAN BLACK datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS INLINE PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 178.6VC R6 datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf