Sullins Connector Solutions AMC24DCKS-S288
AMC24DCKS-S288 picture photo
Mfg. Part Number
AMC24DCKS-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .100"
Datasheet Download
AMC24DCKS-S288.pdf
Availability of AMC24DCKS-S288
QUANTITY
AMC24DCKS-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC24DCKS-S288
Internal Part NumberEIS-AMC24DCKS-S288
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC24DCKS-S288
Related LinksAMC24DC, AMC24DCKS-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC24DCKS-S288 Details Description
Related parts for AMC24DCKS-S288
AC/DC CONVERTER 5V 100W datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 75 OHM 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ SOT23-6 datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.1MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf