Sullins Connector Solutions AMC24DTBS
AMC24DTBS picture photo
Mfg. Part Number
AMC24DTBS
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .100"
Datasheet Download
AMC24DTBS.pdf
Availability of AMC24DTBS
QUANTITY
AMC24DTBS Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC24DTBS
Internal Part NumberEIS-AMC24DTBS
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC24DTBS
Related LinksAMC2, AMC24DTBS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC24DTBS Details Description
Related parts for AMC24DTBS
IC FLASH 16MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 35.5NH 3A SMD datasheet.pdf
SENSOR MAGNETC SPST 10-15AT ALUM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
BCM BUS CONVERTER 24V 300W datasheet.pdf
IC DDR2 256M 267MHZ 84BGA datasheet.pdf