Sullins Connector Solutions AMC25DRTI-S93
AMC25DRTI-S93 picture photo
Mfg. Part Number
AMC25DRTI-S93
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
AMC25DRTI-S93.pdf
Availability of AMC25DRTI-S93
QUANTITY
AMC25DRTI-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC25DRTI-S93
Internal Part NumberEIS-AMC25DRTI-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Number of Positions50
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC25DRTI-S93
Related LinksAMC25D, AMC25DRTI-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC25DRTI-S93 Details Description
Related parts for AMC25DRTI-S93
TVS DIODE 150VWM 268VC DO204AC datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 13.3 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 34MM datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 1.8V 70A 126W datasheet.pdf
CABLE TIE 50 LB 15.35" WHITE datasheet.pdf