Sullins Connector Solutions AMC25DRYI-S13
AMC25DRYI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
AMC25DRYI-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND
Datasheet Download
AMC25DRYI-S13.pdf
Availability of AMC25DRYI-S13
QUANTITY
AMC25DRYI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC25DRYI-S13
Internal Part NumberEIS-AMC25DRYI-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Series-
PackagingTube
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC25DRYI-S13
Related LinksAMC25D, AMC25DRYI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC25DRYI-S13 Details Description
Related parts for AMC25DRYI-S13
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
RES 25 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 6W datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-SOIC datasheet.pdf
UNICARD SHEETS 1 ROLL=9 LABELS datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 20ppm 8pF 150 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG WHITE 500' datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf