Sullins Connector Solutions AMC28DTKN
AMC28DTKN picture photo
Mfg. Part Number
AMC28DTKN
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .100"
Datasheet Download
AMC28DTKN.pdf
Availability of AMC28DTKN
QUANTITY
AMC28DTKN Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC28DTKN
Internal Part NumberEIS-AMC28DTKN
Series-
PackagingTray
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC28DTKN
Related LinksAMC2, AMC28DTKN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC28DTKN Details Description
Related parts for AMC28DTKN
XFRMR SEMI-TORO 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN STACKING 2.8MM-3.3MM 28POS datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF 2B 20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 120V datasheet.pdf