Sullins Connector Solutions AMC31DRAN
AMC31DRAN picture photo
Mfg. Part Number
AMC31DRAN
Brief Description
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A DIP
Datasheet Download
AMC31DRAN.pdf
Availability of AMC31DRAN
QUANTITY
AMC31DRAN Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC31DRAN
Internal Part NumberEIS-AMC31DRAN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row31
Number of Positions62
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC31DRAN
Related LinksAMC3, AMC31DRAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC31DRAN Details Description
Related parts for AMC31DRAN
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 23POS STRGHT PINS datasheet.pdf
IC INVERTER QUAD 4-INPUT 48TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 3.1A 180 MOHM TH datasheet.pdf
TAPE ADHESIVE TRANSFER 6"X5YD datasheet.pdf
CONN DIN HEADER B/2 DUAL 32CKT datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 3A AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf