Sullins Connector Solutions AMC35DRXS
AMC35DRXS picture photo
Mfg. Part Number
AMC35DRXS
Brief Description
CONN EDGECARD 70POS .100 DIP SLD
Datasheet Download
AMC35DRXS.pdf
Availability of AMC35DRXS
QUANTITY
AMC35DRXS Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC35DRXS
Internal Part NumberEIS-AMC35DRXS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row35
Number of Positions70
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC35DRXS
Related LinksAMC3, AMC35DRXS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC35DRXS Details Description
Related parts for AMC35DRXS
RES 200K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.05A TO-92S datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.1MHZ 8MINISO datasheet.pdf
RES SMD 246 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T766 datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 PIN RECP datasheet.pdf
3200UF 35V 22.5X41.7 85C AXI datasheet.pdf