Sullins Connector Solutions AMC35DRYN-S13
AMC35DRYN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
AMC35DRYN-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND
Datasheet Download
AMC35DRYN-S13.pdf
Availability of AMC35DRYN-S13
QUANTITY
AMC35DRYN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC35DRYN-S13
Internal Part NumberEIS-AMC35DRYN-S13
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row35
Number of Positions70
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC35DRYN-S13
Related LinksAMC35D, AMC35DRYN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC35DRYN-S13 Details Description
Related parts for AMC35DRYN-S13
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 2POS datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 5.11KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP MICA 560PF 2% 500V 2220 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP LEFT/RUN datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf