Sullins Connector Solutions AMC36DCKI
AMC36DCKI picture photo
Mfg. Part Number
AMC36DCKI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .100"
Datasheet Download
AMC36DCKI.pdf
Availability of AMC36DCKI
QUANTITY
AMC36DCKI Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC36DCKI
Internal Part NumberEIS-AMC36DCKI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC36DCKI
Related LinksAMC3, AMC36DCKI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC36DCKI Details Description
Related parts for AMC36DCKI
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
TAG MARKER SF1 RED 12" 400/BX datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 750MA 189 MOHM datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8UDFN datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 450V X7T SMD datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1304 WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf