Sullins Connector Solutions AMC40DRTS
AMC40DRTS picture photo
Mfg. Part Number
AMC40DRTS
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .100 DIP SLD
Datasheet Download
AMC40DRTS.pdf
Availability of AMC40DRTS
QUANTITY
AMC40DRTS Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC40DRTS
Internal Part NumberEIS-AMC40DRTS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Series-
PackagingTube
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC40DRTS
Related LinksAMC4, AMC40DRTS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC40DRTS Details Description
Related parts for AMC40DRTS
IC REG LDO -12V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 1W DO41 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm Series 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS CABLE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 250MW SOD323 datasheet.pdf