Sullins Connector Solutions AMC40DTAH
AMC40DTAH picture photo
Mfg. Part Number
AMC40DTAH
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .100"
Datasheet Download
AMC40DTAH.pdf
Availability of AMC40DTAH
QUANTITY
AMC40DTAH Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC40DTAH
Internal Part NumberEIS-AMC40DTAH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC40DTAH
Related LinksAMC4, AMC40DTAH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC40DTAH Details Description
Related parts for AMC40DTAH
RECEIVER REMOTE CTRL TOP 40KHZ datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 28 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC LINE DRIVER ADSL 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM 100POS GOLD PCB datasheet.pdf
CAP CER 10PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
18P MTA100 CONN ASSY POL RIB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN HAN EMC 64 BASE SURF 2X21 datasheet.pdf
2057 5119 02 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf