Sullins Connector Solutions AMC44DREI-S13
AMC44DREI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
AMC44DREI-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND
Datasheet Download
AMC44DREI-S13.pdf
Availability of AMC44DREI-S13
QUANTITY
AMC44DREI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC44DREI-S13
Internal Part NumberEIS-AMC44DREI-S13
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row44
Number of Positions88
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC44DREI-S13
Related LinksAMC44D, AMC44DREI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC44DREI-S13 Details Description
Related parts for AMC44DREI-S13
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LED YELLOW T-3/4 RT ANG LC PCB datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 6.22"L X 3.74"W datasheet.pdf
IC SWITCH BUS 8BIT FET 20-TVSOP datasheet.pdf
CONN RCPT ASSY OUTLET GRAY datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TDFN datasheet.pdf
CONN HEADR 26POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf