Sullins Connector Solutions AMC50DTAD-S189
AMC50DTAD-S189 picture photo
Mfg. Part Number
AMC50DTAD-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .100"
Datasheet Download
AMC50DTAD-S189.pdf
Availability of AMC50DTAD-S189
QUANTITY
AMC50DTAD-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC50DTAD-S189
Internal Part NumberEIS-AMC50DTAD-S189
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC50DTAD-S189
Related LinksAMC50DT, AMC50DTAD-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC50DTAD-S189 Details Description
Related parts for AMC50DTAD-S189
RES 30 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-QSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RESONATOR CER 20.00MHZ SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 20W 1% TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 300W datasheet.pdf
LEADED NTC THERMISTOR datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1PHASE 400V 2A KBPM datasheet.pdf