Sullins Connector Solutions AMC50DTAD-S189
AMC50DTAD-S189 picture photo
Mfg. Part Number
AMC50DTAD-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .100"
Datasheet Download
AMC50DTAD-S189.pdf
Availability of AMC50DTAD-S189
QUANTITY
AMC50DTAD-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC50DTAD-S189
Internal Part NumberEIS-AMC50DTAD-S189
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC50DTAD-S189
Related LinksAMC50DT, AMC50DTAD-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC50DTAD-S189 Details Description
Related parts for AMC50DTAD-S189
CONN RCPT .100" 5POS SNGL TIN datasheet.pdf
CABLE UMC PLUG-PLUG .81 LP 500MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
1GB 200PIN PC2700 DDR DRAM - ET datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf