Sullins Connector Solutions AMC65DREH-S13
AMC65DREH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
AMC65DREH-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND
Datasheet Download
AMC65DREH-S13.pdf
Availability of AMC65DREH-S13
QUANTITY
AMC65DREH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC65DREH-S13
Internal Part NumberEIS-AMC65DREH-S13
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row65
Number of Positions130
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC65DREH-S13
Related LinksAMC65D, AMC65DREH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC65DREH-S13 Details Description
Related parts for AMC65DREH-S13
CONN HOUSING 16POS .100 DUAL ROW datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMBJ datasheet.pdf
SENSOR REFLECTIVE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 14"X10" BLK/YL datasheet.pdf
CONN ARRAY 89POS T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT PIN datasheet.pdf