Abracon Corporation AMCA52-2R350G-S1F-T4
AMCA52-2R350G-S1F-T4 picture photo
Mfg. Part Number
AMCA52-2R350G-S1F-T4
Manufacturer
Product Category
RF Antennas
Brief Description
ANTENNA CHIP DIELECTRIC 2350MHZ
Datasheet Download
AMCA52-2R350G-S1F-T4.pdf
Availability of AMCA52-2R350G-S1F-T4
QUANTITY
AMCA52-2R350G-S1F-T4 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMCA52-2R350G-S1F-T4
Internal Part NumberEIS-AMCA52-2R350G-S1F-T4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAMCA Series Appl Note
Product Training ModulesAMCA Series Ceramic Multilayer Chip Antenna
Featured ProductAMCA Series Antennas
Standard Package4,000
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Antennas
Series-
Packaging*
Frequency GroupUHF (2 GHz ~ 3 GHz)
Frequency (Center/Band)2.4GHz
Frequency Range2.275GHz ~ 2.425GHz
Antenna TypeChip
Number of Bands1
VSWR2
Return Loss-
Gain2.5dBi
Power - Max3W
Features-
TerminationSolder
Ingress Protection-
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.043" (1.10mm)
ApplicationsLTE, WCS, WiMax™, WLAN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMCA52-2R350G-S1F-T4
Related LinksAMCA52-2R3, AMCA52-2R350G-S1F-T4 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AMCA52-2R350G-S1F-T4 Details Description
Related parts for AMCA52-2R350G-S1F-T4
IGBT 600V 10A 50W TO220 datasheet.pdf
HEADER 15POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.121 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 2VOUT 20W datasheet.pdf
BACKPLANE VME MONO 9SLOT 6U datasheet.pdf
CBL RIBN 60COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 13POS datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 5.95"L X 3.15"W datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS CC 5A 600V datasheet.pdf