Abracon Corporation AMCA52-2R710G-S1F-T
AMCA52-2R710G-S1F-T picture photo
Mfg. Part Number
AMCA52-2R710G-S1F-T
Manufacturer
Product Category
RF Antennas
Brief Description
ANTENNA CHIP DIELECTRIC 2710MHZ
Datasheet Download
AMCA52-2R710G-S1F-T.pdf
Availability of AMCA52-2R710G-S1F-T
QUANTITY
AMCA52-2R710G-S1F-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AMCA52-2R710G-S1F-T
Internal Part NumberEIS-AMCA52-2R710G-S1F-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAMCA Series Ceramic Multilayer Chip Antenna
Featured ProductAMCA Series Antennas
Standard Package1,000
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Antennas
Series-
Packaging*
Frequency GroupUHF (2 GHz ~ 3 GHz)
Frequency (Center/Band)2.7GHz
Frequency Range2.61GHz ~ 2.81GHz
Antenna TypeChip
Number of Bands1
VSWR2
Return Loss-
Gain2.5dBi
Power - Max3W
Features-
TerminationSolder
Ingress Protection-
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationsWiMax™, WLAN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMCA52-2R710G-S1F-T
Related LinksAMCA52-2R, AMCA52-2R710G-S1F-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AMCA52-2R710G-S1F-T Details Description
Related parts for AMCA52-2R710G-S1F-T
PARTITION SAK 2.5 KRG BLUE datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 16SOEIAJ datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 88A 1800V PWS-D datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 5V OUT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 9C S 48" YEL JACKS NI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf