Abracon Corporation AMCV-0402-180-C300N-T
AMCV-0402-180-C300N-T picture photo
Mfg. Part Number
AMCV-0402-180-C300N-T
Brief Description
VARISTOR 40V 10A 0402
Datasheet Download
AMCV-0402-180-C300N-T.pdf
Availability of AMCV-0402-180-C300N-T
QUANTITY
AMCV-0402-180-C300N-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AMCV-0402-180-C300N-T
Internal Part NumberEIS-AMCV-0402-180-C300N-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)22V
Varistor Voltage (Typ)25V
Varistor Voltage (Max)28V
Current - Surge10A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts12.7VAC
Maximum DC Volts18VDC
Energy0.02J
Package / Case0402 (1005 Metric)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMCV-0402-180-C300N-T
Related LinksAMCV-0402-, AMCV-0402-180-C300N-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AMCV-0402-180-C300N-T Details Description
Related parts for AMCV-0402-180-C300N-T
RELAY SSR 1A 24VDC SIP PC MNT datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ16B M40 datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 15 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
SIGN 14"X10" BLACK/WHITE datasheet.pdf
MICRO 9 M 36" RBW A174 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf