Abracon Corporation AMCV-0402-260-C500N-T
AMCV-0402-260-C500N-T picture photo
Mfg. Part Number
AMCV-0402-260-C500N-T
Brief Description
VARISTOR 58V 10A 0402
Datasheet Download
AMCV-0402-260-C500N-T.pdf
Availability of AMCV-0402-260-C500N-T
QUANTITY
AMCV-0402-260-C500N-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AMCV-0402-260-C500N-T
Internal Part NumberEIS-AMCV-0402-260-C500N-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)31V
Varistor Voltage (Typ)34.5V
Varistor Voltage (Max)38V
Current - Surge10A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts18.4VAC
Maximum DC Volts26VDC
Energy0.03J
Package / Case0402 (1005 Metric)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMCV-0402-260-C500N-T
Related LinksAMCV-0402-, AMCV-0402-260-C500N-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AMCV-0402-260-C500N-T Details Description
Related parts for AMCV-0402-260-C500N-T
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 160A ISOPLUS I4 datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 1GBIT 152BGA datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 38POS DL .100 datasheet.pdf
RES SMD 6.34 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N CH 500V 9.9A PG-TO252 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 3W datasheet.pdf