Abracon Corporation AMCV-0402LC-140-C100N-T
AMCV-0402LC-140-C100N-T picture photo
Mfg. Part Number
AMCV-0402LC-140-C100N-T
Brief Description
VARISTOR 16V 2A 0402
Datasheet Download
AMCV-0402LC-140-C100N-T.pdf
Availability of AMCV-0402LC-140-C100N-T
QUANTITY
AMCV-0402LC-140-C100N-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AMCV-0402LC-140-C100N-T
Internal Part NumberEIS-AMCV-0402LC-140-C100N-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)16V
Varistor Voltage (Typ)19V
Varistor Voltage (Max)22V
Current - Surge2A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts10VAC
Maximum DC Volts14VDC
Energy0.005J
Package / Case0402 (1005 Metric)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMCV-0402LC-140-C100N-T
Related LinksAMCV-0402LC, AMCV-0402LC-140-C100N-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AMCV-0402LC-140-C100N-T Details Description
Related parts for AMCV-0402LC-140-C100N-T
Connector Receptacle 90 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
EMX 4X RPT TMBS W/MP1.6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 24 POS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
USB A MALE TO A FEMALE 6' datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf