Abracon Corporation AMCV-0402LC-260-C100N-T
AMCV-0402LC-260-C100N-T picture photo
Mfg. Part Number
AMCV-0402LC-260-C100N-T
Brief Description
SMD VARISTOR 10PF 30%
Datasheet Download
AMCV-0402LC-260-C100N-T.pdf
Availability of AMCV-0402LC-260-C100N-T
QUANTITY
AMCV-0402LC-260-C100N-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AMCV-0402LC-260-C100N-T
Internal Part NumberEIS-AMCV-0402LC-260-C100N-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)31V
Varistor Voltage (Typ)34.5V
Varistor Voltage (Max)38V
Current - Surge2A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts18.4VAC
Maximum DC Volts26VDC
Energy0.005J
Package / Case0402 (1005 Metric)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMCV-0402LC-260-C100N-T
Related LinksAMCV-0402LC, AMCV-0402LC-260-C100N-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AMCV-0402LC-260-C100N-T Details Description
Related parts for AMCV-0402LC-260-C100N-T
IC FILTR 5TH ORDER LOWPASS16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VIDEO DRIVER TRUE SGL 16-QSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 51.7K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 12 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 120BGA datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf