Abracon Corporation AMCV-0603LC-140-C120N-T
AMCV-0603LC-140-C120N-T picture photo
Mfg. Part Number
AMCV-0603LC-140-C120N-T
Brief Description
SMD VARISTOR 12PF
Datasheet Download
AMCV-0603LC-140-C120N-T.pdf
Availability of AMCV-0603LC-140-C120N-T
QUANTITY
AMCV-0603LC-140-C120N-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AMCV-0603LC-140-C120N-T
Internal Part NumberEIS-AMCV-0603LC-140-C120N-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)16V
Varistor Voltage (Typ)19V
Varistor Voltage (Max)22V
Current - Surge2A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts10VAC
Maximum DC Volts14VDC