Abracon Corporation AMCV-1210H-180-T
AMCV-1210H-180-T picture photo
Mfg. Part Number
AMCV-1210H-180-T
Brief Description
VARISTOR 22V 400A SMD
Datasheet Download
AMCV-1210H-180-T.pdf
Availability of AMCV-1210H-180-T
QUANTITY
AMCV-1210H-180-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AMCV-1210H-180-T
Internal Part NumberEIS-AMCV-1210H-180-T
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)22V
Varistor Voltage (Typ)25V
Varistor Voltage (Max)28V
Current - Surge400A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts12.7VAC
Maximum DC Volts18VDC
Energy1.5J
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMCV-1210H-180-T
Related LinksAMCV-121, AMCV-1210H-180-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AMCV-1210H-180-T Details Description
Related parts for AMCV-1210H-180-T
IC POT/MEM DUAL NV 10K 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.43 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 775MA 160 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125.009375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 10W datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 62NH 100MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf