Abracon Corporation AMCV-1210H-380-T
AMCV-1210H-380-T picture photo
Mfg. Part Number
AMCV-1210H-380-T
Brief Description
VARISTOR 46V 300A SMD
Datasheet Download
AMCV-1210H-380-T.pdf
Availability of AMCV-1210H-380-T
QUANTITY
AMCV-1210H-380-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AMCV-1210H-380-T
Internal Part NumberEIS-AMCV-1210H-380-T
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)46V
Varistor Voltage (Typ)50V
Varistor Voltage (Max)54V
Current - Surge300A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts30VAC
Maximum DC Volts38VDC
Energy2.0J
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMCV-1210H-380-T
Related LinksAMCV-121, AMCV-1210H-380-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AMCV-1210H-380-T Details Description
Related parts for AMCV-1210H-380-T
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf