Abracon Corporation AMCV-2220H-650-T
AMCV-2220H-650-T picture photo
Mfg. Part Number
AMCV-2220H-650-T
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 73V 900A 2220
Datasheet Download
AMCV-2220H-650-T.pdf
Availability of AMCV-2220H-650-T
QUANTITY
AMCV-2220H-650-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AMCV-2220H-650-T
Internal Part NumberEIS-AMCV-2220H-650-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)73V
Varistor Voltage (Typ)82V
Varistor Voltage (Max)91V
Current - Surge900A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts50VAC
Maximum DC Volts65VDC
Energy9.0J
Package / Case2220 (5650 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMCV-2220H-650-T
Related LinksAMCV-222, AMCV-2220H-650-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AMCV-2220H-650-T Details Description
Related parts for AMCV-2220H-650-T
IC ADC 10BIT 4CHAN I2C 16TSSOP datasheet.pdf
SW TOP ROLLR PLNGR SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
381 TB PLG SKT STR TMT datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 160POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
DBL KEY KEY EXCHANGE STD ACTR datasheet.pdf
M803 35C 35#20HD PIN RECP OM datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 6.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf