Taiyo Yuden AMK107BJ106MA-T
AMK107BJ106MA-T picture photo
Mfg. Part Number
AMK107BJ106MA-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 4V X5R 0603
Datasheet Download
AMK107BJ106MA-T.pdf
Availability of AMK107BJ106MA-T
QUANTITY
AMK107BJ106MA-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AMK107BJ106MA-T
Internal Part NumberEIS-AMK107BJ106MA-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMK107BJ106MA-T
Related LinksAMK107B, AMK107BJ106MA-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
AMK107BJ106MA-T Details Description
Related parts for AMK107BJ106MA-T
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 160MA 14 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V T2H 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 6.12K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
.400 INCH BCT RED(800/1.5 INCH/P datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SWITCH REED MAG SMT 12-28AT 200V datasheet.pdf
1500 TB RIS CLA SOLID datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER 20A datasheet.pdf