Taiyo Yuden AMK316BJ107ML-T
AMK316BJ107ML-T picture photo
Mfg. Part Number
AMK316BJ107ML-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100UF 4V X5R 1206
Datasheet Download
AMK316BJ107ML-T.pdf
Availability of AMK316BJ107ML-T
QUANTITY
AMK316BJ107ML-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AMK316BJ107ML-T
Internal Part NumberEIS-AMK316BJ107ML-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh Capacitance MLCC
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMK316BJ107ML-T
Related LinksAMK316B, AMK316BJ107ML-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
AMK316BJ107ML-T Details Description
Related parts for AMK316BJ107ML-T
FUSE CERM 500MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 60V 6.0A 4-SIP datasheet.pdf
C/A 62.5/125, PLNM ZIP, SC 15 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V U2J 1206 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CAP THIN FILM 10000PF 10V 0201 datasheet.pdf
CONN STRIP HEADER 44POS .100 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
IC USB PORT POWER CTRLR datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 44POS datasheet.pdf