Taiyo Yuden AMK316BJ476ML-T
AMK316BJ476ML-T picture photo
Mfg. Part Number
AMK316BJ476ML-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47UF 4V X5R 1206
Datasheet Download
AMK316BJ476ML-T.pdf
Availability of AMK316BJ476ML-T
QUANTITY
AMK316BJ476ML-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AMK316BJ476ML-T
Internal Part NumberEIS-AMK316BJ476ML-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMK316BJ476ML-T
Related LinksAMK316B, AMK316BJ476ML-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
AMK316BJ476ML-T Details Description
Related parts for AMK316BJ476ML-T
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POT 10K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.5A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC FPGA 200 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CRYSTAL 4.500000 MHZ SMD datasheet.pdf
LED DVR 38W 350MA 27V DIM datasheet.pdf