Honeywell Sensing and Productivity Solutions AML21BBA2AD
AML21BBA2AD picture photo
Mfg. Part Number
AML21BBA2AD
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
AML21BBA2AD.pdf
Availability of AML21BBA2AD
QUANTITY
AML21BBA2AD Order Process
Ship out your order
Specifications of AML21BBA2AD
Internal Part NumberEIS-AML21BBA2AD
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesAML21
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button (Not Included)
Color - Actuator/Cap-
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsSquare - 19.05mm²
Operating Temperature-
Mechanical Life25,000 Cycles
Electrical Life25,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AML21BBA2AD
Related LinksAML21, AML21BBA2AD Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
AML21BBA2AD Details Description
Related parts for AML21BBA2AD
RES ARRAY 8 RES 680 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 31POS datasheet.pdf
RES SMD 3.9KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TOOL CRIMP 14-18 (2)18AWG FEMALE datasheet.pdf
IC FPGA 564 I/O 1152HBGA datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
MICRO 21POS PIN 48" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.4 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf