Honeywell Sensing and Productivity Solutions AML22CBE2CD
AML22CBE2CD picture photo
Mfg. Part Number
AML22CBE2CD
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 3A 125V
Datasheet Download
AML22CBE2CD.pdf
Availability of AML22CBE2CD
QUANTITY
AML22CBE2CD Order Process
Ship out your order
Specifications of AML22CBE2CD
Internal Part NumberEIS-AML22CBE2CD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAML Series LED Appl Note
Design ResourcesAML/MML Series Tech Guide
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesAML22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
Circuit4PDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button (Not Included)
Color - Actuator/Cap-
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)15 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsSquare - 19.05mm²
Operating Temperature-
Mechanical Life25,000 Cycles
Electrical Life25,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AML22CBE2CD
Related LinksAML22, AML22CBE2CD Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
AML22CBE2CD Details Description
Related parts for AML22CBE2CD
IC PROM PROG I-TEMP 3.3V 20-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 107MA 7.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
R/A SOLDER HDR PWRBLADE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 2.2A 1212-8 datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP ARRAY 33PF 16V NP0 0508 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 2W 5V 200MA OUT datasheet.pdf
FIXED IND 24NH 700MA 130 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X7R 0402 datasheet.pdf