Honeywell Sensing and Productivity Solutions AML22HBC8AA
AML22HBC8AA picture photo
Mfg. Part Number
AML22HBC8AA
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
AML22HBC8AA.pdf
Availability of AML22HBC8AA
QUANTITY
AML22HBC8AA Order Process
Ship out your order
Specifications of AML22HBC8AA
Internal Part NumberEIS-AML22HBC8AA
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button (Not Included)
Color - Actuator/Cap-
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesDiode Protection for LED
Panel Cutout DimensionsSquare - 19.05mm²
Operating Temperature-
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AML22HBC8AA
Related LinksAML22, AML22HBC8AA Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
AML22HBC8AA Details Description
Related parts for AML22HBC8AA
CONN RING 14-12 AWG #3/8 SOLIS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEATSINK TO-5 1W H=.25"BLK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 18V datasheet.pdf
CONN PLUG HSNG CPC 23-19POS datasheet.pdf
CARDEDGE LOPRO 22POS .156 GRN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf