Honeywell Sensing and Productivity Solutions AML22JBS2AD
AML22JBS2AD picture photo
Mfg. Part Number
AML22JBS2AD
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
AML22JBS2AD.pdf
Availability of AML22JBS2AD
QUANTITY
AML22JBS2AD Order Process
Ship out your order
Specifications of AML22JBS2AD
Internal Part NumberEIS-AML22JBS2AD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button (Not Included)
Color - Actuator/Cap-
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesFull Guard Bezel
Panel Cutout DimensionsSquare - 19.05mm²
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AML22JBS2AD
Related LinksAML22, AML22JBS2AD Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
AML22JBS2AD Details Description
Related parts for AML22JBS2AD
RES 267 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 24AWG .100 WHITE datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SSMINI6 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 2POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 5W T18 datasheet.pdf
CBL FIBER OPTIC 750UM POF 2700M datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf