| Internal Part Number | EIS-AML24EBA3AC06 | |
| Mfg Application Notes | AML Series LED Appl Note | |
| Design Resources | AML/MML Series Tech Guide | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Rocker Switches | |
| Series | AML24 | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | DPDT | |
| Switch Function | On-Off-Mom | |
| Current Rating | 3A (AC), 2A (DC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 24V | |
| Actuator Type | Actuator Arm, Cap Required | |
| Color - Actuator/Cap | - | |
| Actuator Marking | Varies by Cap | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 28.98mm x 19.05mm | |