Honeywell Sensing and Productivity Solutions AML24GBA3BA04
AML24GBA3BA04 picture photo
Mfg. Part Number
AML24GBA3BA04
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 100MA 125V
Datasheet Download
AML24GBA3BA04.pdf
Availability of AML24GBA3BA04
QUANTITY
AML24GBA3BA04 Order Process
Ship out your order
Specifications of AML24GBA3BA04
Internal Part NumberEIS-AML24GBA3BA04
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeActuator Arm, Cap Required - Illuminated
Color - Actuator/Cap-
Actuator MarkingVaries by Cap
Illumination Type, ColorIncandescent
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.98mm x 19.05mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AML24GBA3BA04
AML24GBA3BA04 Details Description
Related parts for AML24GBA3BA04
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 200KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IGBT 900V 60A 454W TO247-3 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf