Honeywell Sensing and Productivity Solutions AML24GBC3AA01
AML24GBC3AA01 picture photo
Mfg. Part Number
AML24GBC3AA01
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V
Datasheet Download
AML24GBC3AA01.pdf
Availability of AML24GBC3AA01
QUANTITY
AML24GBC3AA01 Order Process
Ship out your order
Specifications of AML24GBC3AA01
Internal Part NumberEIS-AML24GBC3AA01
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Illumination Type, ColorIncandescent
Illumination Voltage (Nominal)14 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.98mm x 19.05mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AML24GBC3AA01
AML24GBC3AA01 Details Description
Related parts for AML24GBC3AA01
IC AMP RGB VIDEO SYSTEM 28-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.5A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 25A DO203AA datasheet.pdf