| Internal Part Number | EIS-AML24GBE2CA01 | |
| Circuit | DPDT | |
| Switch Function | On-On | |
| Current Rating | 3A (AC), 2A (DC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 24V | |
| Actuator Type | Actuator Arm, Cap Required - Illuminated | |
| Color - Actuator/Cap | - | |
| Actuator Marking | Varies by Cap | |
| Illumination Type, Color | Incandescent | |
| Illumination Voltage (Nominal) | 28 VAC | |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In | |
| Termination Style | Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 28.98mm x 19.05mm | |
| Operating Temperature | - | |
| Mechanical Life | 25,000 Cycles | |
| Electrical Life | 25,000 Cycles | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | AML24GBE2CA01 | |
 | 172158-1 | CONN CAP 3POS MINI UNIV-MATE | datasheet.pdf | |