Honeywell Sensing and Productivity Solutions AML24GBE2DA01
AML24GBE2DA01 picture photo
Mfg. Part Number
AML24GBE2DA01
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 100MA 125V
Datasheet Download
AML24GBE2DA01.pdf
Availability of AML24GBE2DA01
QUANTITY
AML24GBE2DA01 Order Process
Ship out your order
Specifications of AML24GBE2DA01
Internal Part NumberEIS-AML24GBE2DA01
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Illumination Type, ColorIncandescent
Illumination Voltage (Nominal)28 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.98mm x 19.05mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AML24GBE2DA01
AML24GBE2DA01 Details Description
Related parts for AML24GBE2DA01
IC SUPERVISOR CPU 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 4.64 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
OSC XO 12.288MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 5VIN 15VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.05% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
508 TB PLU PLU W/LATCH datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.7V SNT-4A datasheet.pdf