Honeywell Sensing and Productivity Solutions AML25GBC2AA04GR
AML25GBC2AA04GR picture photo
Mfg. Part Number
AML25GBC2AA04GR
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V
Datasheet Download
AML25GBC2AA04GR.pdf
Availability of AML25GBC2AA04GR
QUANTITY
AML25GBC2AA04GR Order Process
Ship out your order
Specifications of AML25GBC2AA04GR
Internal Part NumberEIS-AML25GBC2AA04GR
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating3A (AC), 2A (DC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Red/Green
Illumination Voltage (Nominal)5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.98mm x 19.05mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AML25GBC2AA04GR
AML25GBC2AA04GR Details Description
Related parts for AML25GBC2AA04GR
OSC XO 291.625MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 43 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf