Honeywell Sensing and Productivity Solutions AML25GBE2CA01RG
AML25GBE2CA01RG picture photo
Mfg. Part Number
AML25GBE2CA01RG
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V
Datasheet Download
AML25GBE2CA01RG.pdf
Availability of AML25GBE2CA01RG
QUANTITY
AML25GBE2CA01RG Order Process
Ship out your order
Specifications of AML25GBE2CA01RG
Internal Part NumberEIS-AML25GBE2CA01RG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAML Series LED Appl Note
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC), 2A (DC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Red/Green
Illumination Voltage (Nominal)15 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.98mm x 19.05mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AML25GBE2CA01RG
AML25GBE2CA01RG Details Description
Related parts for AML25GBE2CA01RG
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 22-16AWG PIDG datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 220V datasheet.pdf
VIRTEX-7 VC707 EVAL KIT datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
26500 15C 15#20 P BY RECP LC datasheet.pdf
27000UF 25V 35X45MM 105C 5000H datasheet.pdf