Honeywell Sensing and Productivity Solutions AML25GBF2BA02GR
AML25GBF2BA02GR picture photo
Mfg. Part Number
AML25GBF2BA02GR
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 125V
Datasheet Download
AML25GBF2BA02GR.pdf
Availability of AML25GBF2BA02GR
QUANTITY
AML25GBF2BA02GR Order Process
Ship out your order
Specifications of AML25GBF2BA02GR
Internal Part NumberEIS-AML25GBF2BA02GR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAML Series LED Appl Note
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Red/Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.98mm x 19.05mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AML25GBF2BA02GR
AML25GBF2BA02GR Details Description
Related parts for AML25GBF2BA02GR
LED YELLOW DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
IC SW HIGH SIDE SGL 2A 8SOIC datasheet.pdf
BUZZER 48-120VAC/DC 2.9KHZ PANEL datasheet.pdf
HANDLE TORQUE 4.06" datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 1MHZ 8UDFN datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 2.5UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.8M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf