Honeywell Sensing and Productivity Solutions AML25GBF2CA04RG
AML25GBF2CA04RG picture photo
Mfg. Part Number
AML25GBF2CA04RG
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V
Datasheet Download
AML25GBF2CA04RG.pdf
Availability of AML25GBF2CA04RG
QUANTITY
AML25GBF2CA04RG Order Process
Ship out your order
Specifications of AML25GBF2CA04RG
Internal Part NumberEIS-AML25GBF2CA04RG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAML Series LED Appl Note
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On-On
Current Rating3A (AC), 2A (DC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Red/Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.98mm x 19.05mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AML25GBF2CA04RG
AML25GBF2CA04RG Details Description
Related parts for AML25GBF2CA04RG
RES 90.9 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS CABLE PIN datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf