Honeywell Sensing and Productivity Solutions AML25GBF8CA02RG
AML25GBF8CA02RG picture photo
Mfg. Part Number
AML25GBF8CA02RG
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V
Datasheet Download
AML25GBF8CA02RG.pdf
Availability of AML25GBF8CA02RG
QUANTITY
AML25GBF8CA02RG Order Process
Ship out your order
Specifications of AML25GBF8CA02RG
Internal Part NumberEIS-AML25GBF8CA02RG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC), 2A (DC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Red/Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.98mm x 19.05mm
Bushing Thread-
Ingress Protection-
FeaturesDiode Protection for LED
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AML25GBF8CA02RG
AML25GBF8CA02RG Details Description
Related parts for AML25GBF8CA02RG
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .156"L datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 8.5NS 119BGA datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 13 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 100A 240VAC datasheet.pdf