Sullins Connector Solutions AMM12DSEN
AMM12DSEN picture photo
Mfg. Part Number
AMM12DSEN
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET
Datasheet Download
AMM12DSEN.pdf
Availability of AMM12DSEN
QUANTITY
AMM12DSEN Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM12DSEN
Internal Part NumberEIS-AMM12DSEN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM12DSEN
Related LinksAMM1, AMM12DSEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM12DSEN Details Description
Related parts for AMM12DSEN
IC DECODER/DRVR BCD-7SEG 16-DIP datasheet.pdf
CONN FMALE RCPT 6POS REAR PNL MT datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 2.5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.01% 0.3W 1506 datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
500 TB SPR CLA R/HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 160VDC 37. datasheet.pdf