Sullins Connector Solutions AMM15DCKT
AMM15DCKT picture photo
Mfg. Part Number
AMM15DCKT
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .156"
Datasheet Download
AMM15DCKT.pdf
Availability of AMM15DCKT
QUANTITY
AMM15DCKT Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM15DCKT
Internal Part NumberEIS-AMM15DCKT
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM15DCKT
Related LinksAMM1, AMM15DCKT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM15DCKT Details Description
Related parts for AMM15DCKT
XFRMR LAMINATED 30VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 61V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
SURFACE DISC PACK 917S 7" datasheet.pdf
TOOL EXTRACT FOR F1, F2 F/O CONT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CML HIGH 7PPM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS GOLD datasheet.pdf