Sullins Connector Solutions AMM15DRTH-S13
AMM15DRTH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
AMM15DRTH-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
AMM15DRTH-S13.pdf
Availability of AMM15DRTH-S13
QUANTITY
AMM15DRTH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM15DRTH-S13
Internal Part NumberEIS-AMM15DRTH-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM15DRTH-S13
Related LinksAMM15D, AMM15DRTH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM15DRTH-S13 Details Description
Related parts for AMM15DRTH-S13
CORD PATCH BANANA PLUG 36" GRAY datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 1K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONNECTPORT X2 GATEWAY BUND 25PK datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SOCKET CONTACT 100PCS datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
RES 15 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf