Sullins Connector Solutions AMM15DSEF-S13
AMM15DSEF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
AMM15DSEF-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND
Datasheet Download
AMM15DSEF-S13.pdf
Availability of AMM15DSEF-S13
QUANTITY
AMM15DSEF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM15DSEF-S13
Internal Part NumberEIS-AMM15DSEF-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM15DSEF-S13
Related LinksAMM15D, AMM15DSEF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM15DSEF-S13 Details Description
Related parts for AMM15DSEF-S13
WIRE MARKER B/Y .05-.12"1000PC datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 4A IPAK datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 1.000GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 392 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
381 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
HD-I 5SMPR090F180F BENCH datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf